Haber Detayı
05 Haziran 2020 - Cuma 19:50
 
AK PARTİ KEMALPAŞA’DA KONGRE SÜRECİ SANCILI GEÇİYOR
Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Korona virüs salgınından dolayı ertelenen Ak Parti İlçe Başkanlığı kongrelerinin 1 Ağustos itibariyle yapılmaları planlanıyor. Bildiğiniz üzere Kemalpaşa’da Mehmet Ali Demirtaş’tan boşalan ilçe başkanlığı koltuğuna Genel Merkez ataması ile Bülent Aksakal atanmıştı. Sıkıntılı ve gergin bir süreç geçiren Kemalpaşa Ak Parti de deyim yerindeyse sular durulmuyor.
SİYASET Haberi
AK PARTİ KEMALPAŞA’DA  KONGRE SÜRECİ SANCILI GEÇİYOR

Genel Merkez tarafından yapılan İlçe Başkanı atamasına karşılık kongrede partinin Kemalpaşa’da ileri gelen isimlerinden Yahya Ağar’da aday olacağını açıklamıştı. Bu sebeple Ak Parti Kemalpaşa ikiye bölünmüş bir durumda.

 

Kongreye, önceki İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş yönetimde yapılan seçimler sonucunda oluşan delege listesi ile gidilecek. Parti kulislerinde mevcut ilçe başkanı Bülent Aksakal’ın bu delege listesi ile seçime girmekten dolayı tedirgin olduğu konuşuluyor. Atama yoluyla İlçe Başkanı olan Bülent Aksakal’a tepkili olan bazı partililer kongrede aday olacağını açıklayan Yahya Ağar’ı destekleyeceklerini her platformda dile getirmekteler.

 

AK Parti Genel Merkezinin aldığı kararlar Kemalpaşa’da kongre sürecinin sancılı geçmesine neden olmakta. Genel Merkez tarafından kendisine “kongreye kadar devam et sonra bırak” talimatı verilen Demirtaş’ın delege seçimlerinin ardından istifası alındı ve ardından genel merkezin aday olarak gösterdiği Bülent Aksakal kongre sürecine kadar atanarak göreve getirildi. Geçtiğimiz günlerde ise Bülent Aksakal Başkanlığındaki yeni yönetim kurulu oluşturuldu.

 

Hatırlarsanız delege seçimlerinin hemen akabinde apar topar bir teyamül yoklaması yapılmıştı. Teyamüle girecek adayların dosyalarını ilçe başkanlığına teslim etmeleri gerekmekteydi. 6 isim bu süreçte dosyalarını partiye teslim etti. Ancak, İlçe Başkanı Bülent Aksakal dosya teslim eden isimler arasında yoktu.

 

Partiye teyamül için dosyalarını teslim eden isimlerden olan Yahya Ağar ve Mustafa Derdiyok ile dosya vermeyen Bülent Aksakal mülakat için Ankara’ya çağırıldı. Ankara’ya çağrılan bu 3 isim genel merkez ile görüşme yaptı.

 

Ankara’ya çağrılmadan önce genel merkezin adayının Bülent Aksakal olacağı yönünde söylentiler Kemalpaşa’da konuşulmaktaydı.  Netice itibariyle öyle de oldu. Genel merkez, adayın Bülent Aksakal olduğunu açıklayarak kongreye kadar ilçe başkanı olarak atadı. Adayların Ankara’ya davet edilmelerinin ve mülakat yapılmasının prosedürden öteye geçmemesi, adayın baştan belli olduğu iddiaları bazı partililerinin tepkisini çekti.

 

Azımsanmayacak sayıda olan bu partililer İlçe Başkanlığı kongresinin eşit bir şekilde yapılarak yeni ilçe başkanının seçilmesini talep etmekteler. Kemalpaşa Ak Parti’de ki bu iç çekişmeler önceki dönemlerde bir kez daha yaşanmıştı ancak, partililer tepkilerini kamuoyuna bu kadar duyurmamışlardı.

 

AK Parti Kemalpaşa’da bu süreç işlerken adaylığını açıklayan Yahya Ağar ve Ağar’ı destekleyen partililer gerek Genel Merkez ayağında gerekse partililerin ve delegelerin desteklerini almak için çalışmalar yapıyorlar.

 

Partililer, Ak Parti Kemalpaşa’daki bu yaşananları Genel Merkezin aldığı kararlara tepki değil, kişilere, genel merkezi yönlendirenlere ve yerel seçimin kaybedilmesine sebep olanlara verilen tepkilerin doğurduğu bir sonuç olarak görüyorlar. Bunu şuradan da anlayabiliriz. Daha önceki dönemlerde de Kemalpaşa’da atama ilçe başkanları görev yaptı. Ancak, bugünkü kadar parti içerisinde bu kadar tepkiye yol açmamıştı.

 

Bülent Aksakal ve Yahya Ağar AK Parti’ye uzun zamandır hizmet veren, partide sevilen, sayılan isimlerdir. Demokrasi havasında gerçekleştirilecek bir kongrede hak edenin kazanmasını diliyorum.

Kaynak: Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: AK, PARTİ, KEMALPAŞA’DA, , KONGRE, SÜRECİ, SANCILI, GEÇİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı