Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 15:24
 
BALYELİ'DEN 9 EYLÜL VE CHP KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI
Cumhuriyet Halk Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Ahmet Cemil Balyeli 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı ve Chp’nin kuruluş yıldönümü ile ilgili bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
BALYELİ'DEN 9 EYLÜL VE CHP KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Ahmet Cemil Balyeli’nin mesajı şu şekilde;

 

Anadolu topraklarının düşman işgalinden kurtulması sürecinin son hamlesi olan 26 Ağustos 1922 de başlayan büyük taarruz 30 Ağustos 1922 de zaferle sonuçlanmış ve işgal güçleri İzmir’e doğru kaçmaya başlamışlardır.

 

8 Eylül 1922 de o zamanki adı, Nif Kasabası olan ilçemiz düşman işgalinden kurtarılmış ve Atatürk 8 Eylül gecesini ilçemizde geçirerek, İzmir’e hareket etmiş ve 9 Eylül 1922 günü İzmir düşman işgalinden kurtarılarak, kurtuluş savaşımız zaferle sonuçlanmıştır.

 

İzmir’in düşman işgalinden kurtarılması Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde yeni bir dönüm noktasıdır. Bu tarihten sonra, 29 Ekim 1923 tarihine kadar, Bağımsızlığını kazanan devletin yönetim şeklinin Cumhuriyet olarak ilan edilmesine kadar geçen süreçte birçok devrime imza atılmıştır.

 

Bu devrimlerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşudur. Kökleri Kuvayi Milliye’ye dayanan Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.

 

CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.

 

Cumhuriyet Halk Partililer olarak,  Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuvayi Milliyenin işgal orduları karşısındaki azmini, 97. Kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegâne amacımız Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. Atatürk ilke ve devrimleri ile Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı İkinci Yüzyıla çağrı beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında Ülkemizi, muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

 

Mücadelemiz hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir.

 

Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devriminin mimarları olarak Atatürk ve Silah Arkadaşlarına, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde hayatını kaybetmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

Kaynak: (KA) - Kemalpaşa Aktüel - Filiz Eroğlu Editör: Filiz Eroğlu
Etiketler: BALYELİ'DEN, 9, EYLÜL, VE, CHP, KURULUŞ, YILDÖNÜMÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı